Filtry aktualności

Uszkodzona przesyłka kurierska, co robić?

Autor:
Uszkodzona przesyłka kurierska, co robić?

Jak postąpić w przypadku, gdy przy odbiorze przesyłki okazuje się, że została ona uszkodzona w transporcie?

 Jeżeli przed wydaniem przesyłki okaże się, że została ona uszkodzona, powinniśmy zażądać od kuriera sporządzenia protokołu zawierającego opis stanu przesyłki oraz okoliczności powstania szkody. Kurier powinien sporządzić protokół w naszej obecności.

Jeżeli po wydaniu przesyłki stwierdziliśmy ubytek lub uszkodzenie niedające się z zewnątrz zauważyć przy odbiorze, mamy 7 dni na zawiadomienie o tym fakcie firmy kurierskiej (np. DHL,UPS,GLS, Poczta Polska). W takim wypadku kurier przyjedzie pod wskazany adres i sporządzi protokół., Pamiętajmy, iż protokół podpisują osoby uczestniczące w ustaleniu stanu przesyłki. Jeżeli nie zgadzamy się z treścią protokołu, mamy prawo zamieścić w nim zastrzeżenie z uzasadnieniem.

Podstawę prawną dochodzenia roszczeń związanych z uszkodzeniem przesyłki w transporcie stanowi ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe.

Przyjęcie przez nas przesyłki bez zastrzeżeń powoduje wygaśnięcie większości roszczeń w stosunku do firmy kurierskiej, dlatego tez pamiętajmy, aby przed odebraniem przesyłki dokładnie sprawdzić jej stan.

Procedura reklamacyjna jest różna w zależności od firmy kurierskiej. Pamiętajmy, iż pośrednik taki jak Tania-Paczka.net odpowiada za stan przesyłki od chwili przekazania jej w posiadanie przez nadawce do chwili wydania jej przewoźnikowi, czyli kurierowi firmy kurierskiej. 

Termin na złożenie reklamacji to zwykle od tygodnia do roku, w zależności od wybranej firmy kurierskiej. Dotyczy to kompletnej reklamacji,  ze spisanym protokołem szkody. Niezależnie od operatora, podstawą do reklamacji są dokumenty sprzedaży (paragon lub faktura, umowa kupna-sprzedaży) oraz protokół szkody. Niektórzy kurierzy oczekują również odrębnego oświadczenia o uszkodzeniach oraz sposobie zapakowania paczki. Dokumentacja zdjęciowa uszkodzeń , również bywa bardzo pomocnym dowodem w sprawie. 

Może Cie zainteresować