Zobacz najpopularniejsze porady

Jak najtaniej zwrócić towar do sklepu?

Czasami, powodowani impulsem dokonujemy zakupu, którego później żałujemy. Piękna sukienka, która na zdjęciu wyglądała idealnie, ale w rzeczywistości już nie; buty o rozmiar za małe, sprzęt multimedialny, którego tak naprawdę nie potrzebujemy, książka i wiele, wiele więcej. Zwrotów towarów konsumenci najczęściej dokonują po świętach, gdyż wtedy trafia się najwięcej nietrafionych prezentów. Warto wiedzieć, że chociaż zwrot przysługuje do prawie każdej transakcji (oprócz pewnych wyjątków), za przesyłkę zwrotną klient musi zapłacić z własnej kieszeni. Dowiedz się jak najtaniej zwrócić towar do sklepu.

 

Kto ponosi koszty zwrotu towaru?

Zwracając towar do sklepu musisz mieć świadomość, że sprzedawca odda Ci jedynie równowartość produktu + koszt doręczenia, natomiast kosztów zwrotu już nie pokrywa. Dlatego to od konsumenta zależy wybór firmy kurierskiej, z której usług zdecyduje się skorzystać. Zazwyczaj najbardziej opłaca się wybrać najtańszą opcję, a sprzedawca nie może Ci narzucić żadnej konkretnej firmy. Jeśli tak się stanie, wtedy to on musi pokryć dodatkowy koszt. Najczęściej jednak decyzja ta spoczywa na barkach osoby dokonującej zwrotu towaru.

 

Na uwagę zasługuje również art. 33 ustawy o prawach konsumenta, który mówi, że jeśli kupujący wybrał inny niż najtańszy sposób doręczenia przesyłki, przedsiębiorca nie musi pokrywać również i tego kosztu. Dlatego wybór firmy kurierskiej jest niezwykle istotny zarówno podczas procesu zakupu, jak i zwrotu. Pamiętaj, że przesyłka musi być odpowiednio zabezpieczona a towar nieuszkodzony, w przeciwnym razie przedsiębiorca może odmówić przyjęcia zwrotu i żądać udowodnienia, że szkoda powstała na skutek transportu, a nie z Twojej winy.

 

Jakie masz dostępne opcje?

Zastanawiając się jak najtaniej zwrócić towar do sklepu, warto przyjrzeć się ofertom różnych kurierów i brokerów kurierskich dostępnych na rynku. A jest ich znacznie więcej niż te, najbardziej popularne. Firmy konkurują ze sobą pod względem cenowym, czasu doręczenia i jakości usług, dlatego, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej firmy, najlepiej zapoznaj się z różnymi opcjami. W tym celu powstała porównywarka Znajdź Kuriera, gdzie w jednym miejscu porównasz oferty wszystkich dostępnych firm pocztowych i z pewnością znajdziesz tę, oferującą najtańszy zwrot towaru do sklepu.