Filtry aktualności

Zwrot towaru - co zrobić?

Autor:

Zwrot towaru – nowe przepisy o prawach konsumenta

Prawa Konsumenta - Tania-Paczka

 

Handel w internecie rośnie z roku na rok. Jeżeli zakupu dokonaliśmy przez internet mamy możliwość jego zwrotu. 

Pod pewnymi warunkami…

Od dnia 25 grudnia 2014 r. obowiązuje nowa ustawa o prawach konsumenta.

 

Kto ot jest konsument?   

    
Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową (art. 22.1 kc). Najprościej mówiąc, dokonujemy zakupu jako „osoba prywatna” a nie jako przedsiębiorca.

Główną zmianą wprowadzoną w nowej ustawie, jest wydłużenie terminu do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny z 10 do 14 dni kalendarzowych. Jeżeli z powyższego uprawnienia skorzystasz, umowę uważa się za niezawartą i obie strony mają obowiązek wzajemnego rozliczenia się.

WAŻNE! 

Przedsiębiorca nie może uregulować kwestii związanych z odstąpieniem od umowy w sposób mniej dla Ciebie korzystny, niż to wynika z przepisów prawa, a więc może ten termin wydłużyć, ale nie skrócić

 

Jak prawidłowo obliczyć termin , od którego należy liczyć dzień pozwalający na odstąpienie od umowy:

■ W przypadku umowy sprzedaży pojedynczego towaru termin liczy się od następnego dnia po tym, w którym otrzymałeś produkt.

■ W przypadku umowy sprzedaży kilku towarów dostarczanych osobno, partiami lub w częściach termin liczy się od następnego dnia po tym, w którym otrzymałeś ostatnią rzecz, partię lub część.

■ W przypadku umowy polegającej na regularnym dostarczaniu towarów przez określony czas termin liczy się od następnego dnia po tym, w którym otrzymałeś pierwszą z zamówionych rzeczy.

■ W przypadku pozostałych umów (np. na wykonanie usługi) termin liczy się od następnego dnia po tym, w którym zawarłeś umowę.

 

WAŻNE!

  Aby odstąpienie od umowy było skuteczne, musisz wysłać oświadczenie przed upływem 14 dni od otrzymania towaru czy zawarcia umowy. Nie ma tu znaczenia, że przedsiębiorca otrzyma je po upływie tego terminu.

 Następnie masz 14 dni na odesłanie towaru a przedsiębiorca musi  nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania oświadczenia – zwrócić wszystkie dokonane przez Ciebie płatności, w tym również koszty dostarczenia Ci towaru.

Przedsiębiorca może powstrzymać się od zwrotu płatności do momentu, gdy otrzyma od Ciebie zwracany produkt lub dowód jego odesłania.

 

Tania-Paczka.net