Zobacz najpopularniejsze porady

Franczyza punktu kurierskiego — Sprawdź, czym jest ten pomysł na pierwszy biznes!

Franczyza punktu kurierskiego — choć brzmi nieco tajemniczo, jest idealnym sposobem na swój pierwszy biznes. Niewymagająca branża oraz możliwości rozwijania się sprawiają, że posiadając lokal — nawet mały, możemy otworzyć własny punkt przyjmowania i nadawania paczek. Franczyza punktu kurierskiego jest też korzystna z wielu innych powodów. Czym zatem jest i na czym polega ten biznes? Czy oraz ile pieniędzy musimy posiadać na start? Jakie wymagania należy spełnić, aby móc rozpocząć zarabianie w ten sposób? Wszystkie wątpliwości rozwijamy poniżej. 

 Czym jest Franczyza punktu kurierskiego? 

 Franczyza punktu kurierskiego jest otworzeniem i prowadzeniem własnego punktu odbioru oraz nadawania przesyłek kurierskich. W opcji franczyzowej kurierzy oraz brokerzy kurierscy podpisują z nami umowę - my zaś oferujemy lokal oraz jego obsługę. Kontente marki pozwalają nam zatem w ich imieniu prowadzić punkt obsługi paczek. Zarobek polega najczęściej na prowizji od każdej paczki. Sam schemat działania jest bardzo prosty, dlatego jest to idealny pomysł na pierwszy biznes. Na rynku obecnie prawie każdy kurier i broker kurierski oferuje tego typu współpracę. Cały proces możliwy jest do zrealizowania nawet już w ciągu kilkunastu dni. Po spełnieniu warunków danego kuriera rozpoczynamy po prostu pracę i prowadzenie punktu franczyzowego. 

W punktach tego typu dokonuje najczęściej się dwóch czynności — przyjmowania i wydawania przesyłek. Punkt kurierski służy zatem do wysyłania oraz odbierania paczek przez klientów. Do naszego punktu będą również przyjeżdżać kurierzy poszczególnych firm, którzy będą zostawiali przesyłki do odbioru lub je przyjmowali od nas. W zależności od rodzaju umowy franczyzowej możemy pracować w takim punkcie samodzielnie lub zatrudniać pracowników. Punkt obsługi paczek możemy otworzyć też w istniejącym już punkcie handlowo usługowym. Najlepszym przykładem tego są punkty w sklepach Żabka lub kioskach Ruch. 

Jakie wymagania należy spełnić? 

Jednym z najczęstszych pytań, jakie pada przy okazji tematu tworzenie punktu franczyzowego kuriera, jest to, jakie wymagania należy spełnić, aby móc rozpocząć swój własny biznes. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Wymagania są różne i są stawiane w innej formie przez każdego kuriera/brokera. Im większy i bardziej znany kurier, tym większe wymagania będzie on stawiał swoim potencjalnym współpracownikom. Na rynku istnieje też wielu brokerów kurierskich, którzy nie są aż tak znani, jak wiodący kurierzy, a jedynie zajmują się pośredniczeniem w przesyłce paczek wielu kurierów głównych. Brokerzy ci mogą stawiać zatem niższe wymagania. 

Najczęściej, aby zostać franczyzobiorcą punktu kurierskiego należy posiadać lokal o konkretnej powierzchni, lokal w konkretnej lokalizacji, wnieść opłatę licencyjną (opcjonalnie), zagwarantować otwarcie punktu w konkretnych godzinach i odpowiedni wystrój przestrzeni zarezerwowanej na działalność punktu. Wymagania te należy sprawdzać u konkretnego franczyzodawcy, gdyż zmieniają się one i są różne. Wymagania nie są jednak powodem do obaw. Wielu brokerów i kurierów umożliwia rozpoczęcie współpracy np. bez opłaty licencyjnej czy bez posiadania dużego lokalu. Warunki te są zatem możliwe do spełnienia — często dużo prościej niż przy otwieraniu innego typu działalności. 

Powody, dla których warto otworzyć franczyzowy punkt odbioru paczek 

Franczyzowy punkt odbioru przesyłek to bardzo korzystny pod wieloma względami sposób na pierwszy biznes. Z pewnością nie wymaga on od nas dużego ryzyka. W praktyce często wystarczy zapewnić jedynie mały lokal oraz urządzić go według zaleceń franczyzodawcy. Nie musimy zatem inwestować dużych pieniędzy w ten biznes ani kupować wielu drogich urządzeń itp. Drugim powodem, dla którego warto rozważyć wejście w świat biznesu z pomocą punktu franczyzowego, jest łatwość jego prowadzenia. Wydawanie oraz przyjmowanie paczek nie jest skomplikowanym procesem. Proste i nieco monotonne czynności pozwalają łagodnie rozpocząć swoją karierę biznesową bez ryzyka niepodołania zadaniu. Punkty odbioru paczek są również coraz popularniejsze tak jak np. paczkomaty. Obecnie wiele osób pracuje, uczy się czy przebywa często poza domem. Dostarczanie przesyłek przez kurierów jest zatem im nie na rękę i chętnie odbierają przesyłki w punkach. Dla samych kurierów również bardziej komfortowo jest dostarczyć wiele przesyłek do jednego punktu, a nie rozwozić je pojedynczo po całym mieście. W zależności od lokalizacji, możemy zatem zarabiać pieniądze porównywalne do typowych pensji, działając na własne konto lub nawet więcej budując swój biznes. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest prowadzenie biznesu na własną rękę. Możemy robić to w dowolny sposób, przestrzegając jedynie warunków licencji. Nie będziemy mieli szefa oraz będziemy mogli budować własną markę według własnych zasad. Jest to niezwykle motywujące raz satysfakcjonujące. Jednym z często niedocenianych powodów, dla których warto otworzyć taki punkt, jest możliwość samego wejścia świat biznesu. Otwierając punkt obsługi przesyłek, nawiązujemy wiele znajomości. Otrzymujemy też do pomocy doświadczonych opiekunów, dzięki którym możemy rozwinąć swój biznes. To spora kroczyć — wartość dodana do prowadzenia samego biznesu. 

Sprawdź wywiad o franczyzie kuriera

Jak przebiega proces uruchomienia punktu?

Proces uruchomienia punktu przebiega dość jasno i sprawnie, choć może różnić się detalami u poszczególnych firm kurierskich. Pierwszym krokiem jest kontakt oraz omówienie wszystkich warunków umowy z opiekunami biznesowymi danego kuriera. Jeśli spełnimy wymagania, w następnym kroku podpisywane są wszystkie dokumenty lub weryfikowane nasze warunki przez pracownika firmy. Kolejnym krokiem są szkolenia praktyczne i teoretyczne, które są przeważnie krótkie, ale zawierają wszystkie informacje na temat prowadzenia takiego punktu. Następnym krokiem jest stworzenie punktu według wskazówek firmy kurierskiej tj. zarezerwowanie odpowiedniego miejsca czy udekorowanie punktu barwami firmy. Jeśli punkt kurierski jest gotowy, możemy rozpocząć przyjmowanie pierwszych paczek i prowadzenie własnego biznesu. Cały proces może trwać zaledwie kilkanaście dni w niektórych markach i nie jest skomplikowany. Jeśli znamy wymagania i je spełniamy, nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z przejściem całego procesu.


znajdź najtańszego kuriera dzięki porównywarce cen przesyłek kurierskich