Zobacz najpopularniejsze porady

Jak wysłać paletę niestandardową?

Jak wysłać paletę niestandardową?

Zdarza się, że firmy z różnych sektorów lub klienci indywidualni muszą wysyłać towary, które są problematyczne. Mogą one na przykład wagą lub wymiarami wykraczać poza określane przez firmy kurierskie standardy. Wówczas taki ładunek nadaje się najczęściej na palecie, ponieważ świetnie stabilizuje ona przesyłkę i ułatwia transport towarów o dużych rozmiarach. Charakterystyczne platformy stały się więc ważnym elementem usług kurierskich, choć zdarza się, że klienci muszą nadać paletę niestandardową i szukają wówczas usług szytych na miarę.

 

Paleta niestandardowa – cechy charakterystyczne

Najczęściej palety są wysyłane przez przedsiębiorstwa do odbiorców w kraju i za granicą. W wielu wariantach to właśnie na tego typu usługach opiera się działalność firmy, więc szybkie i tanie wysyłki stają się priorytetem. I dlatego właśnie wiele firm kurierskich coraz bardziej liberalnie podchodzi do pewnych ograniczeń i palety niestandardowe też są bez problemów przewożone od nadawcy do odbiorcy. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy przewoźnik ma swoje restrykcje i granica pomiędzy tym, co mieści się w standardzie, a tym, co już wykracza poza, bywa dość płynna. Dlatego właśnie zawsze trzeba zapoznać się z konkretnymi wytycznymi przewoźnika.

Łatwiej jest natomiast określić, czym jest paleta standardowa. Najczęściej mieści się ona na podstawie o wymiarach 80×120 cm, nie powinna ważyć więcej niż 700 kg i mieć wysokość do 180 cm. W ofertach wielu firm kurierskich znaleźć można również opcję przewozu cięższych i wyższych ładunków. W tym wypadku zawsze warto poprosić o indywidualną wycenę.

 

Jak zapakować paletę?

Poza podstawowymi parametrami takimi jak waga i wielkość, które wpływają na wycenę usługi, kurierzy będą również zwracać uwagę na poprawne przygotowanie palety do transportu. Ładunki nie mogą wystawać poza obrys podstawy, ponieważ wówczas przesyłka zostanie uznana za niestandardową. Poza tym towar musi być na trwale przymocowany do palety w taki sposób, by się nie przesuwał, a także trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i oznaczenie. Z zasady wysyłka palety niestandardowej będzie droższa. A na koszty mogą wpływać także takie elementy jak wielkość, waga czy docelowa lokalizacja oraz wybrane opcje dodatkowe.

 

Ile kosztuje paleta niestandardowa?

Jak pisaliśmy, koszty nadania palety niestandardowej są uzależnione przede wszystkim od wagi, wielkości, wybranych opcji dodatkowych. W przypadku niektórych kurierów ważnym kryterium będzie również odległość, jaką przesyłka musi pokonać, więc w formularzu zamówienia podaje się także dane adresowe nadawcy i odbiorcy. Na podstawie informacji wprowadzonych na stronie internetowej przygotowywana jest wycena przewoźnika, określany jest czas realizacji usługi, a także generowany jest list przewozowy. To najprostszy sposób, by zamówić kuriera oraz wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę. Choć jest to zwyczajowa procedura, to bez problemu można również nadać w ten sposób paletę niestandardową – czyli taką, która wykracza poza zalecane wymiary lub wagę.

 

Jakie przesyłki wysyła się na palecie niestandardowej?

Paleta niestandardowa to przesyłka, która w dowolnym parametrze wykracza poza zalecane przez przewoźnika normy. Najczęściej będą to ładunki o nieregularnym kształcie lub takie, których najdłuższy bok nie jest podstawą. Mogą to być również palety, które zawierają luźne i ciężkie przedmioty, a tym przypadku jest kłopot z równomiernym rozłożeniem masy. Za niestandardowe są również uznane przesyłki płynne. Za każdym razem jednak to wytycznych przewoźnika należy sprawdzić, jakie wprowadził on ograniczenia i tego się trzymać. Nawet niestandardowa paleta może nie zostać przyjęta do przewozu lub też zostanie obciążona dodatkowymi opłatami, jeśli nie mieści się w parametrach.

 

Jak zapakować paletę niestandardową?

Jak w każdym innym wypadku należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie przygotowanie palety do transportu. Szczególnie ta duża i o nietypowym kształcie będzie wymagała uważności. Żadne elementy nie mogą wykraczać poza obrys podstawy, a towary muszą być w taki sposób zabezpieczone, by się nie przesuwały, a ładunek musi być stabilny. Tym samym ciężar jest równomiernie rozłożony. Na nadawcy spoczywa obowiązek przygotowania niestandardowej palety. Poza tym od tego zależy również to, że dotrze ona do odbiorcy w stanie nienaruszonym. To tym bardziej istotne, gdy nadaje się ładunki delikatne, duże i podatne na uszkodzenia. Towar warto przymocować do podstawy taśmami transportowymi, folią stretch lub sznurkiem, by się nie przemieszczał.

 

Na jakiej palecie można wysłać przesyłkę?

Przy przygotowaniu palety niestandardowej oczywiście należy skorzystać z odpowiedniej podstawy. Popularne są półpalety, standardowe palety EURO o wymiarach 120x80 centymetrów oraz większe propozycje. Te bez problemu można dopasować do konkretnego ładunku. Poza wielkością warto również dopasować platformę do wagi ładunku. Im będzie on cięższy, tym paleta powinna być bardziej wytrzymała. To również gwarantuje bezpieczeństwo kurierowi i innym przesyłkom. W przypadku gdy nadaje się paletę niestandardową, która wymaga specjalnej obsługi na jakimkolwiek etapie transportu, taki ładunek trzeba oznaczyć.