Zobacz najpopularniejsze porady

Kiedy przydaje się paleta przemysłowa?

Kiedy przydaje się paleta przemysłowa?

 

Niewątpliwie rośnie ilość nadawanych przesyłek paletowych. Zazwyczaj z tej opcji korzystają firmy z różnych sektorów, choć oczywiście zdarza się i tak, że klienci indywidualni również potrzebują solidnej podstawy, by nadać duże ładunki, które nie mieszczą się w szeroko pojętym standardzie. Dla tych wymagających przeznaczone są palety przemysłowe, które umożliwiają transport oraz przechowywanie towarów o dużych gabarytach.

 

Wymiary palety przemysłowej

Paleta przemysłowa ma standardowe wymiary i dzięki temu może być używana na całym świecie. Jest jednak zdecydowanie bardziej wytrzymała. Oczywiście dzielimy ten rodzaj podstawy na kilka rodzajów i dzięki temu możemy wybrać optymalne rozwiązanie do swoich potrzeb:

  • palety przemysłowe niskie lekkie (PNL) są przeznaczone do przewozu towarów o wadze do 150 kg oraz wysokości do 60 cm;
  • palety przemysłowe niskie (PN) sprawdzają się idealnie w transporcie ładunków do 400 kg i wysokość do 220 cm;
  • palety przemysłowe (P) są idealne dla towarów o masie do 800 kilogramów;
  • palety przemysłowe ciężkie (PC) udźwigną produkty o wadze do 1200kg.

To właśnie kryterium wagi i wielkości ładunku powinno być najważniejszym przy wyborze optymalnego rozwiązania.

 

Cechy palet przemysłowych

Z zasady palety przemysłowe są drewniane i nie posiadają oznaczeń certyfikatów na klockach (w tym certyfikatu stowarzyszenia EPAL). Przez wielu specjalistów są określane jako jednorazowe. Ich standardowy wymiar 120 cm x 80 cm znacząco ułatwia załadunek, przewóz i rozładunek. Ze względu na nośność rozróżnia się natomiast trzy rodzaje palet przemysłowych:

  • palety europodobne. To platformy, które mają nośność do 1500kg. Są zbliżone grubością desek i klocków do palet EPAL;
  • grube palety przemysłowe o nośności do 800kg;
  • cienkie palety przemysłowe dla towarów do 400kg.

Można na nich znaleźć oznaczenie IPPC (wysuszenie palety ISPM 15).

 

EPAL czy palety przemysłowe?

W przeciwieństwie do standaryzowanych i certyfikowanych palet EPAL platformy przemysłowe mają dowolne wymiary desek i klocków. Nie podlegają one żadnej unifikacji ani normom. Dlatego właśnie można spotkać szereg bardzo różnorodnych podstaw o odmiennej nośności oraz wymiarach. To sprawia, że klienci bez problemu mogą dobrać najlepsze rozwiązanie do potrzeb i możliwości. Palety przemysłowe są najlepszym zamiennikiem podstaw EPAL. Są dużo lżejsze, tańsze i wyróżniają się wytrzymałością.

 

Specyfika palet przemysłowych

Poza standardowymi wymiarami znaleźć można również palety przemysłowe o innych parametrach. Popularne są na przykład platformy 120x100 cm oraz 120x120 cm. Niezmiennie zatem stosuje się dość przejrzyste oznaczenia:

  • „europaleta” (EUR, EUR 1, EPAL) – 120x80x14,4 cm, obciążenie do 1500 kg;
  • półpaleta - 1/2 (EUR 6, EPAL 6) – 80x600x14,4 cm;
  • ISO (EUR 2, EPAL 2) – 120x100x14,4 cm (tzw. angielka lub przemysłowa);
  • EUR 3 (EPAL 3) – 100x120x14,4 cm;
  • paleta przeznaczona do kontenerów – 113,5x113,3 cm;
  • palety CP przeznaczone dla przemysłu chemicznego – występują w szeregu wariantów.

 

Ile kosztuje paleta przemysłowa?

Koszt wysyłki palety przemysłowej kurierem jest zależny przede wszystkim od podstawowych parametrów przesyłki takich jak waga oraz wielkość, a także odległości, jaką musi pokonać od nadawcy i odbiorcy. Te elementy wpisuje się w formularz zamówienia i na tej podstawie otrzymuje się wycenę usługi oraz prognozowany czas doręczenia.

 

Co można wysłać na palecie przemysłowej?

Na palecie przemysłowej bezpiecznie można nadać różnego rodzaju ładunki, które ze względu na kształt, wagę lub wielkość nie mogą być wysłane jako standardowe paczki lub też wymagają dodatkowej stabilizacji. Najczęściej na paletach przemysłowych nadawane są takie towary jak na przykład: materiały budowlane, meble i rolki materiału, artykuły ogrodnicze i metalowe, książki, gazety, różne wydawnictwa i wiele innych produktów.