Zobacz najpopularniejsze porady

Na czym polega spedycja drogowa?

Na czym polega spedycja drogowa?

Kompleksowa spedycja drogowa jest pojęciem zdecydowanie szerszym niż sam transport, choć oczywiście te dwie usługi są ściśle ze sobą związane. Niewątpliwie to właśnie przewozy ładunków z miejsca na miejsce są obecnie podstawą importu i eksportu, a wykorzystywanie samochodów w tym celu jest szybkie, tanie i bezpieczne. Spedycja drogowa poza transportem obejmuje również szereg innych czynności, które ułatwiają zarządzanie ładunkiem, przygotowanie dokumentacji czy dopełnienie niezbędnych formalności.

Zakres spedycji drogowej

Przede wszystkim spedycja drogowa obejmuje szereg czynności, które pozwalają dopasować usługi do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców. I dlatego właśnie katalog jest dość szeroki i elastyczny. Spedytor może więc przyjmować zlecenia, zawierać umowy oraz przygotowywać środki transportu. Poza tym ma kontakt z przewoźnikiem, organizuje załadunek i rozładunek, magazynowanie i przygotowuje towary do odprawy celnej. Klienci mogą także liczyć na doradztwo spedycyjne, które może dotyczyć wyboru optymalnego środka transportu czy też przygotowanie niezbędnych listów przewozowych.

Bezpieczeństwo ładunków w transporcie drogowym

Spedycja międzynarodowa będzie również obejmować formalności celne. To sprawia, że przedsiębiorcy mogą zlecić szereg zadań podmiotom zewnętrznym. Spedytor ma również za zadanie czuwać nad bezpieczeństwem ładunku w czasie transportu, załadunku czy rozładunku. Poza tym niezwykle ważne są terminowe wykonanie usługi, co jest niezwykle ważne dla klientów. Z drugiej strony zarówno warunki drogowe, jak i atmosferyczne oraz nieprzewidywalne trudności mogą opóźniać dostawy. Spedytor musi więc przewidywać te ryzyka i szybko reagować na negatywne ich skutki. Dodatkowe ubezpieczenia są również opcją szytą na miarę.

Firmy transportowe zajmują się dopasowaniem samochodu do specyfiki ładunku oraz samym przewozem. Jest on realizowany przez przeszkolony personel, który ma uprawnienia oraz doświadczenie. Natomiast spedycja drogowa polega na organizacji całej trasy. Poza transportem może to być więc dystrybucja czy zaopatrzenie. I dlatego to właśnie te usługi cieszą się coraz większym zaufaniem firm z bardzo różnych branż i o rozmaitych wymaganiach. Spedytorzy stale więc rozbudowują zakres usług i dostosowują je do zmieniającego się dynamicznie rynku. Dysponują nowoczesną flotą transportową, korzystają z własnych magazynów oraz organizują sprawne przeładunki. Poza tym kluczem do sukcesu staje się doświadczona kadra, która specjalizuje się w logistyce, spedycji i transporcie. Dzięki temu można nie tylko dostarczać towary na czas, optymalizować koszty oraz korzystać z wachlarza usług dodatkowych.

 

 Sprawdź ofertę spedycji drogowej na PFC24.pl!