Zobacz najpopularniejsze porady

Usługi dodatkowe

Przesyłka za pobraniem COD – usługa dodatkowa polegająca na odbiorze od odbiorcy gotówki i przesłaniu jej w formie przelewu bankowego do nadawcy.  Uregulowanie tej kwoty jest warunkiem wydania przesyłki przez kuriera. Termin zwrotu kwoty pobrania jest różny w zależności od przewoźnika i wynosi od 2 do 14 a nawet 21 dni roboczych. Termin zwrotu kwoty pobrania liczony jest od dnia następnego po dniu dostarczenia paczki do odbiorcy. Pieniądze w zależności od firmy kurierskiej mogą być zwrócone w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego.

 

Ubezpieczenie przesyłki – usługa polegająca na wykupieniu ochrony ubezpieczeniowej na wypadek zaginięcia lub uszkodzenia przesyłki w transporcie. We wszystkich firmach kurierskich jest określona kwota minimalna na jaką przesyłka jest ubezpieczona. Należy sprawdzić jaka jest to kwota. Jeżeli wartość towaru przekracza tę kwotę warto za dodatkową opłatą wykupić dodatkową ochronę. Wysokość standardowej kwoty ubezpieczenia w firmach kurierskich kształtuje się następująco:

 

UPS – 323 PLN

DPD – 5000 PLN

OPEK – 50 PLN

DHL – 500 PLN

K-EX – 500 PLN

GLS – 5000 PLN

SIÓDEMKA – 500,00 PLN

 

Zwrot potwierdzonych dokumentów – usługa dodatkowa polegająca na doręczeniu przesyłki do odbiorcy i pobrania podpisu na specjalnie przygotowanym przez nadawcę dokumencie np. dokument WZ, faktura, umowa itp. Odbiorca kwituje załączony do przesyłki dokument. Następnie jest on odsyłany do nadawcy.

 

Nadanie przesyłki w sobotę – usługa polegająca na nadaniu przesyłki w sobotę i doręczenie jej w pierwszy dzień roboczy.

 

Doręczenie przesyłki w sobotę – usługa dodatkowa polegająca na doręczenie przesyłki nadanej w dzień roboczy w sobotę.

 

Doręczenie przesyłki na określoną godzinę – usługa dodatkowa polegająca na dostarczeniu przesyłki na określoną godzinę. W zależności od firm kurierskich mogą to być przedziały godzinowe np. do 9:00 do 12:00 lub na określoną godzinę np. na 13:00 lub 11:00.

 

Awizacja telefoniczna – w zależności od przewoźnika ma różną nazwę PDI, ISMS czy pre-awizacja telefoniczna, ANONS itp. Jest to usługa dodatkowa polegająca na wysłaniu SMSa do odbiorcy lub wykonania telefonu przez kuriera z informacją o planowanym doręczeniu przesyłki. Często zawiera informację o usługach dodatkowych jak wysokość kwoty pobrania. W tej usłudze niektóre firmy kurierskie oferują zmianę adresu doręczenia w trakcie trwania usługi. Warunkiem jest to, że nowy adres doręczenia znajduje się w tym samym mieście.

 

Strefa rozszerzona/ strefa B – opłata dodatkowa stosowana przez przewoźników za doręczenie w strefie odległej od oddziału obsługującego dany obszar. W większości firm kurierskich są to wszystkie miejscowości poza granicami miasta w którym znajduje się oddział danej firmy. Wyjątkiem jest firma UPS, która określa dokładnie kody pocztowe, które są w strefie rozszerzonej. Za nadanie lub dostawę w strefie rozszerzonej przewoźnicy pobierają dodatkowe opłaty. W naszej porównywarce przy wycenie można wpisać kody pocztowe i sprawdzić, czy nadanie i doręczenie występuje w strefie rozszerzonej i czy broker pobierze dodatkową opłatę za obsługę.

 

Zobacz też: 

Paczka kurierska za pobraniem